Přestěhováno na huhu-blb.blog.cz ... Archivní záležitost x)

~Už nelze se vrátit, darovat svět, Tak roztáhni paže, vítej mě zpět.~

~zvasty

hovadinky o dámských potřebách

= vložky, tampony a další hovadiny který upřímně nenávidim
a tady jsem to slohla :D blafoz
____

OBALY

Tampony a vložky jsou často a zbytečně zabaleny hned v několika obalech, které tak tvoří obrovské množství odpadu navíc. Průměrná žena spotřebuje za život 10.000 vložek a tamponů! Vložky, dnes vyráběné v kombinaci plastu a dalších materiálů (např. buničina), jsou biologicky nerozložitelné a zároveň nerecyklovatelné – představují něco jako variantu tetrapaku. Tampony jsou na tom o něco lépe, ala i ony obsahují umělá vlákna a navíc jsou tu miliony nepotřebných umělohmotných aplikátorů tamponů. (Moře, do něhož se vypouští splašky, je vyplavuje na břeh, a aplikátory tak údajně představují podstatnou část odpadu, který se povaluje na plážích.)

Výroba buničiny a papíru je velmi energeticky náročná – spotřebuje se při ní velké množství vody a dřeva (každý pátý strom se pokácí kvůli výrobě papíru).

DIOXINY A DALŠÍ LAHŮDKY

Stále se rozrůstá množství důkazů, že průmyslové užití chloru, včetně bělení papíru a buničiny, produkuje jedovaté dioxiny, které se v přírodě hromadí a způsobují zde vážná poškození. Vedle ekologických škod stojí i ohrožení osobního zdraví uživatelky tamponů a vložek. Dioxin – vedlejší produkt při bělení chlorem, způsobuje spoustu zdravotních problémů. Velké značky (Tampax, Playtex, o.b.) své produkty bělí pomocí chloru. Výsledkem je velké množství dioxinů jak v bělených výrobcích, tak i ve vodních zdrojích, kam se chemikálie vypouštějí. Přitom neexistuje rozumný důvod, proč hygienické potřeby bělit – aby byly bělejší než bílá???

Vložky a tampony velkých výrobců obsahují umělé hedvábí – rayon, což je materiál získatelný pouze při bělení chlorem nebo jeho sloučeninou. Do pochvy se uvolňující vlákna rayonu jsou pravděpodobnou příčinou syndromu toxického šoku (TSS) a zanícení a odlupování poševní sliznice. Pokud musíte používat tampony, čistou alternativou jsou stoprocentně bavlněné tampony, které se bělí – pokud vůbec – peroxidem vodíku, takže neobsahují dioxiny.

Dalším onemocněním, za něž může i dlouhodobé používání tamponů, je rakovina děložního krčku a endometrióza zapříčiněná dioxiny.

Navíc je tu nebezpečí geneticky modifikovaných surovin – nevím, jestli se nový zákon nařizující uvádět na výrobcích, zda GMO obsahují, týká i tamponů a vložek, nebo jen potravin, takže je možné, že o přítomnost GMO v hygienických potřebách se vůbec nedozvíme. Neškodnost GMO pro lidský organismus dosud nebyla prokázána, ba spíše naopak.

Plast a polyakrylové absorbenty (všechny ty sračky, co se v kontaktu s "tekutinou", jak rády říkají reklamy, změní na gel apod.) mohou způsobovat alergie.

Bavlník, který se pěstuje "normálním" způsobem, se stříká pesticidy, herbicidy, hnojivy a dalšími chemikáliemi. Ty pak do okolního prostředí uvolňují jedovaté látky a část z nich zůstane i v bavlně, z níž se pak vyrábějí tampony.

Syndrom toxického šoku (TSS) je vzácná, ale velmi vážná (smrtelná) nemoc způsobená bakteriemi rodu Staphylococcus aureus, které v lidském těle produkují jedy. Ideální prostředí pro růst této bakterie vytváří syntetické vlákno rayon, jež obsahují téměř všechny běžně dostupné tampony. Ačkoli se na letáčku přiloženém v každém balení tamponů dočtete, že toto onemocnění postihuje i muže a děti, je jeho výskyt (až příliš) často spojen s používáním tamponů obsahujících superabsorbenty a syntetická vlákna. Projevuje se vysokými teplotami (přes 39 stupňů), průjmem, zvracením, bolestí hlavy a svalů, závratí, bolestí v krku a vyrážkou. Při používání čistě bavlněných tamponů je riziko TSS velmi nízké až nulové.

KORPORACE

Používáním běžných tamponů a vložek si nejen ničíme zdraví a životní prostředí, ale přispíváme velkou měrou do kapes nadnárodních společností. Jako u mnoha jiných produktů, jako je např. kosmetika nebo čisticí prostředky, i u menstruačních potřeb vlastní jedna mamutí firma více značek. Dochází tak k monopolizaci a vytlačování menších lokálních výrobců. Výroba se stěhuje do "levnějších" a na ekologii méně dbajících zemí. Že se při výrobě používají jedovaté látky a testuje se na zvířatech, je smutnou skutečností. Typickým příkladem je společnost Johnson&Johnson´s (vlastní značku o.b.) nebo Procter&Gamble (té z u nás známých značek patří např. Pampers – pleny, Pringles – chipsy, Tampax – tampony – tomu se říká všestrannost!). Korporace vědí, že jako menstruující ženy nemůžeme vložky a tampony nepoužívat, a tak se jen předhánějí ve vyvíjení nových "zlepšení" (již zmíněný "gel", parfemace, ještě anatomičtější tvar) a v rozsahu nasazených reklam, abychom svou kupní sílu obrátily v jejich prospěch. Výrobci hygienických potřeb navíc často propagují své výrobky ve školách, většinou u dívek ve věku příchodu první menstruace – nabídnou jim třeba i nějaký ten vzorek tamponů zdarma. Dělá se to proto, že dívky pak zhusta setrvávají u značky, s níž se setkaly poprvé. Je to proto výhodná a návratná investitce do budoucna.
Poslední komentáře
28.05.2008 22:20:49: jak chceš...mě přijde zahrada lepší než blog.cz, páč tolik nepadá, ale je fakt, že ty komentáře mi m...
28.05.2008 19:21:53: webgarden je na piču! píšu ti už po 5 a ani jednou se to nezobrazilo myslim tim na chobotim srazu :'...
26.05.2008 21:41:40: jeee :D a muzu s tebou? xDxD..chtelo by to posunuti menopauzy xDxD
26.05.2008 21:05:53: A já si podplatim doktora a nechám se třeba ve 20ti vykastrovat...to bude pohodka! už se těšim...plá...
 
vetsina postav patri J.K. Rowling x)